/Files/images/unnamed (2).png

Початок 1944 року від жителів Золочева вимагав згуртування, щоб відродити економіку і сільське господарство, зруйноване під час Великої Вітчизняної війни. У цей час в Золочеві діяв тільки один дитячий, заклад, це Золочівські дитячі ясла засновані в 1923 році (для дітей від 2-х місяців до 3-х років) підпорядковані Міністерству охорони здоров’я.

На весні 1944 року Золочівська районна влада прийшла до висновку, що потрібно відшукати приміщення для термінового відкриття дошкільного закладу в селищі Золочів.

Рішенням Золочівської районної ради №115 від 04.04.1944 року було відкрито дитячий садок розрахований на 60 місць підпорядкований Міністерству освіти.

Відділом освіти була призначена перша завідуюча Жернова Марія Михайлівна, яка займалася сформуванням груп, створенням матеріальної бази, підбором кадрів.

Дитячий садок почав діяти з 1 травня 1944 року за адресою пер. Шкільний – сформовано було 2 групи з 12 годинним перебуванням. Відвідували установу 40 дітей дошкільного віку. Опалення було пічне. Вихователями працювали Голота Ганна Григорівна та Федорова Олександра Василівна, кухарем Овсієнко Пелагія Антонівна, технічними працівниками – Лебединець Катерина Євдокимівна та Іванова Валентина Олексіївна.

При дитячій установі функціонувала бухгалтерія, якій було надано право самостійно складати кошторис і розпоряджатися засобами передбаченими бюджетом Золочівської селищної ради. Було відкрито рахунок №156/04 в Золочівському відділенні держбанку. Першу перевірку фінансової діяльності дитячого садка було здійснена в жовтні 1945 року ревізором Борохом Григорієм Харитоновичем.

У 1946 році держава почала дбати про те, щоб діти зростали здоровими, тому влітку того року було організовано оздоровлення дітей. В цей період працювала завідуючою Паршина Марія Федорівна, за фахом вчитель початкових класів. Колективом дитячого садка оздоровлення проводилося природними факторами – всі режимні процеси проводилися на свіжому повітрі.

Державою були виділені додаткові кошти на харчуванню в сумі 12 тисяч карбованців. Продути харчування закуповували готівкою і перерахунком. Діти отримували перші овочі і фрукти закуплені на ринку, різноманітні види м’яса (яловичина, курятина, кролі, індики), в достатній кількості молочно-кислі продукти, мед, соки.

Про цей факт свідчить акт перевірки фінансової діяльності дитячого садка в листопаді 1946 року.

До 27 серпня 1946 року дитячий садок був розміщений в приміщенні, яке не відповідало санітарним нормам, тому виконавчий комітет Золочівської районною ради разом з головою виконкому Скубаком Феофаном Хомичем виносять рішення розмістити дитячий садок в приміщенні районного партійного кабінету, який було відремонтовано. Завідуючу було зобов’язано відшкодувати кошти за ремонт. Таким чином діти отримали просторе, відремонтоване приміщення до початку навчального року.

З листопада 1946 року завідуючою призначено вихователя закладу Федорову Олександрі Василівну, яка керувала по січень 1947 року. За період з січня 1947 по травень 1951 керівниками дитсадка були: Приймак Агрипина Трохимівна, Голота Ганна Григорівна.

З 1 травня 1951 року дитячу установу приходить принциповий, грамотний педагог Хомич Лідія Павлівна, яка без відриву від виробництва закінчила Харківський педагогічний інститут. Вона очолювала колектив дитсадка до 1 червня 1954 року, потім довго працювала вихователем. В період 40-х і початок 50-х років добросовісно працювали технічні працівники Лебединець Катерина Євдокимівна та Іванова Валентина Олексіївні, кухарем працювала з дня відкриття до 1960 року жінка лагідної вдачі, їй одній вдавалося готувати смачні страви ,заготовляти дрова, топити плиту, білити стіни. Вона приходила вдосвіта, увечері йшла додому. Музичним працівником працював Юманов Євгеній Олександрович.

З середини 50-х років до початку 60-х років в дошкільну установу прийшли працювати справжні майстри педагогічної справи на чолі з завідуючою Скрипниченко (Коник) Марією Антонівною та вихователі - Слинько (Теплухіна) Тамила Георгієвна, Слинько Поліна Олександрівна, Сіра Дора Іванівна, Щербина Олександра Федорівна, Обідник Марія Матвіївна, няні - Чала Ніна Степанівна, Сусла Марія Василівна, Гученко Олександра Якимівна, музичний керівник - Павликова (Рижко) Ніна Григорівна, медична сестра - Чала Катерина Павлівна, праля - Гученко Ульяна Василівна, кухар - Балюк Ганна Іванівна.

Цей сильний педагогічний колектив започаткував значне зміцнення матеріальної бази і виховна робота виходить на рівень державних вимог.

У цей період значно розширився контингент дітей. На 1 січня 1960 року діяло 4 вікових групи, приміщення розраховане на 88 чоловік, а відвідувало дитсадок 128 дітей. Групи були переповнені, самі приміщення не відповідали вказаній кількості дітей, тому рішенням виконавчого комітету Золочівської районної ради депутатів трудящих від 18 травня 1962 року було передано будинок розташований по провулку Шкільному, 2, загальною площею 37 кв. м.

На 1 вересня 1965 року в дитячій установі налічувалось 132 дитини – діяло 5 груп. Дитсадок займав 203 кв. м., всі приміщення були пристосовані і не відповідали гігієнічним вимогам, групи продовжували бути переповненими по 33-35 чоловік. Була черга до 80 заяв від мешканців селища Золочів, які працювали в різних установах і підприємствах. Тому в 1965 році дитсадку було передано в тимчасове користування житловий будинок Золочівського комбінату комунальних підприємств за адресою площа Леніна, 5.

У 1966 році значно покращена матеріальна база. Закладу належало 3 пристосованих корпуси, приміщення яких відповідало санітарним нормам. В достатній кількості необхідний інвентар для дитячих ігор, обладнано ігрові майданчики. Дитячий садок обладнано шафами для одягу дітей, розкладушками для спання. Є невелика бібліотека методичної і наукової літератури.

У рішенні виконавчого комітету Золочівської селищної ради депутатів трудящих від 17 травня 1966 року відмічено, що в дитсадку працюють грамотні вихователі з педагогічною освітою. На базі дитячого садка почали роботу методичні об’єднання дошкільних установ району. На високому рівні ведеться трудове виховання, добре поставлена робота по самообслуговуванню. Налагоджений зв’язок з батьками, вперше використана форма роботи з батьками «День відкритих дверей». Почала діяти група з цілодобовим перебуванням.

З 1 вересня 1966 року було передано в користуванню дитячого садка третій учбовий корпус Золочівської середньої школи із 5 кімнат, загальною площею 311 кв. м. (рішення №459 від 3 вересня 1966 року виконавчого комітету Золочівської районної ради трудящих за адресою провулок Шкільний).

Відкрито додатково 3 групи. Таким чином, з вересня 1966 року в дитячому садку функціонує 8 груп. Списковий склад 233 дитини, із них:

- до 1,5 року – 18;
- від 1,5 до 3 років – 22 дитини;
- з цілодобовим перебування – 31 дитина;
- дітей з денним перебуванням – 162.

На прикінці 60-х і початку 70-х років дитячий садок поповнився молодими кадрами, які вивчали практичну педагогічну майстерність у досвідчених вихователів. Це вихователі Попова (Шопен) Тетяна Іванівна, Попова Валентина Прокопівна, Лисенко Юлія Михайлівна, Громак Ніна Павлівна, Галицька Людмила Євгеніївна, Юхно Світлана Іванівна, музичний керівник Снігур Людмила Володимирівна.

Про ті часи з великою пошаною згадує вихователь вищої категорією Шопен Тетяна Іванівна «Ми молоді навчалися у досвідчених вихователів, мені дуже подобалося, як писала плани Теплухіна Таміла Геогрієвна, вона детально описувала, все що розповідатиме дітям, просту сніжинку розпише так, що нічого кращого немає. Обідник Марія Матвіївна була артисткою своєї справи. Я любила ходити до неї на заняття – кожне заняття було виставою».

Нянями в той час працювали Гнатченко Марія Трофимівна, Косіневська Люся Михайлівна, костеляншою - Іщенко Галина Іванівна.

У дитячому садку було створено міцну матеріальну базу. Педагогічний процес був забезпечений всім необхідним, часто поповнювались ігрові куточки іграшками. Для дітей готували театралізовані і лялькові вистави, весело проходили свята, задіювали персонал дитячого садка, самі шили костюми.

Діяли 8 груп, було повноцінне калорійне харчування, давали дітям добавки. В оздоровчий період продовжували вводити в раціон овочі і фрукти. За першими овочами і фруктами їздили на базар в місто Харків. Продукти харчування доставлялись молодшим персоналом з різних установ, а також на коні - конюхом Гнатченком Петром Григоровичем, який працював до середини 90-х років.

У дошкільній установі панувала дружна атмосфера. Смачні страви готувала досвідчений кухар Балюк Ганна Іванівна. Цю тендітна жіночка завжди привітна, доброзичлива, своїми руками творила кулінарні чудеса. Разом з нею продовжувала працювати Гнатченко Марія Іванівна і помічник кухаря Гур’єва Параска Опанасівна. Ці жінки вийшли на заслужений відпочинок пропрацювавши три десятиліття в дитячій установі.

З роками розширювалася мережа дошкільних установ в селищі і тому Коник Марія Антонівна перейшла завідувачем в дитячий садок №3, залишивши створену за десятиліття систему організації навчання і виховання дошкільнят. Її праця була високо оцінена державою – за досягнення нагороджена «Знаком Відмінник освіти України». Вона виховала сильних керівників дошкільних закладів: Сметана Велентина Миколаївна, яка працювала завідувачем дитячого садка №1, спеціаліст I категорії відділу освіти Хворост Олександра Прокопівна, Коротенко Віра Григорівна – дитячий садок №2, Ільїна Світлана Константинівна – дошкільний заклад села Одноробівки, Оберемок Любов Михайлівна – дошкільний заклад села Довжик та інші.

З 1 вересня 1978 року завідуючою працювала Хворост Олександра Прокопівна. Вона вперше порушила питання будівництва типового приміщення дитячого садка, так як існуючі пристосовані будинки відслужили свій час. Довелось провести клопітку роботу по підготовці документації, узгодження з різними установами. Було порушено клопотання про будівництво в Міністерстві освіти, потім вибрано найкращий проект типового приміщення універсального призначення.

Певний період працювала завідуючою вихователь цього закладу Юхно Світлана Іванівна. За цей час педагогічний колектив залишився майже не змінним, але спостерігалася плинність обслуговуючого персоналу (в пристосованих приміщеннях, які не відповідали вимогам часу було працювати важко). Діяло 5 груп, матеріальна база майже не обновлювалась.

У січні 1983 року завідуючою призначено Токар Віру Григорівну. Через рік, на початку січня 1984 розпочалося будівництво типового приміщення дитячого садка за адресою провулок Лермонтова, 3 розрахованого на 140 місць – з світлими просторими ігровими і спальними кімнатами з гарячим водопостачанням. Дитячий садок був побудований до кінця 1984 року. Протягом року всі працівники закладу поряд з обслуговуванням дітей приймали активну участь в будівництві.

У лютому 1985 року нове приміщення було заселене дітьми. Діяло 6 вікових груп. Дитячий садок відвідувало 180-220 дітей. На той час в дошкільній установі працювали творчі досвідчені вихователі Подколзіна Віра Олексіївна, Попова Валентина Прокопівна, Забєліна Валентина Миколаївна, Лисенко Юлія Михайлівна, Клименко Валентина Вікторівна, музичний керівник Снігур Людмила Володимирівна, старша медична сестра Чала Катерина Павлівна, чуйні, добрі няні Сягло Лідія Олександрівна, Гнатченко Марія Трохимівна, Чала Ніна Степанівна.

За останні роки дошкільний заклад пережив різні негаразди пов’язані з розвалом економіки в країні та зниженням народжуваності дітей, але вижив і продовжує виконувати своє призначення – навчати і виховувати дітей.

У історії дошкільного закладу було все: закриття груп і скорочення штату, відкриття перших класів і зміцнення матеріальної бази. І як доля не випробовувала дитячий садок і його працівників, він «вижив» і продовжує виконувати своє призначення - виховувати, навчати, оздоровлювати малят.

З 1 вересня 2011 року керівником дошкільного закладу призначено Рябченко Олену Владиславівну, яка до цього часу 8 років працювала завідувачем Довжанського ДНЗ.

На цей час в закладі діє 6 вікових груп, виховується 140 дітей. Управлінські рішення та дії завідувача ДНЗ спрямовані на забезпечення працездатності колективу, зміцнення матеріально-технічної бази та виконання основного завдання - формування у дошкільнят основ здорового способу життя та безпеки життєдіяльності. Дана проблема вирішується через організацію різноманітних форм роботи з дітьми, батьками з питань щодо виховання у дітей дбайливого ставлення до власного здоров’я, впроваджуючи різноманітні методи оздоровлення, нестандартні прийоми, сучасні технології (вживання фіточаїв, використання психогімнастики, релаксації, вправ на корекцію дихання, емоційних ігор тощо).

Заклад є опорним в районі з формування духовно-моральних якостей дошкільників.

Вихователі підвищують свою майстерність на семінарах, педрадах, у школі педагогічної майстерності, майстер-класах. На базі закладу діють районні методичні об’єднання для музичних керівників (керівник Ярова Г.І.), та вихователів різновікових груп (керівник Мар’єнко І.П.) дошкільних закладів району.

У практику роботи дошкільного закладу введено елементи інноваційних технологій та передовий педагогічний досвід. Широко використано в організацію роботи з дітьми методику М.Зайцева по навчанню дітей читання, елементи програми М.Єфименка «Театр фізичного виховання», методику Л.Гармаш щодо оволодіння дітьми зв’язним українським мовленням, нетрадиційні технології образотворчого мистецтва та здоров’язберігаючі заходи.

Завдяки творчому підходу педагогів до своєї справи в садочку створено таке розвивальне середовище, яке максимально забезпечило умови для того, щоб діти успішно набували тут навичок практичного життя, збагачували свій індивідуальний досвід, розвивали загальні здібності: розумові, комунікативні, організаторські, конструктивні тощо. В усіх групах створено різноманітні розвивальні осередки: народознавчий, природничий, художній, самостійно-художньої діяльності, навчальний, осередок усамітнення, на ігровому майданчику «Галявина казок», «Куточок милування природою»; створені необхідні умови для виникнення сюжетно-рольових ігор – «Салон краси», «Сім’я», «Лікарня», «Супермаркет», «Школа», «Вуличний рух» тощо.

З дітьми старшого дошкільного віку організовано роботу гуртків: «хореографічний», де значна увага приділяється темі народознавства; «ритмічний» з елементами дихальної гімнастики; з англійської мови та театралізованої діяльності «У світі казки» . Здійснювана гурткова робота надала можливість розширити соціальний досвід дітей, а також практично оволодівати, розширювати та закріплювати практичні навички і вміння, необхідні до навчання у школі.

Педагогічний колектив закладу тісно співпрацює з Будинком культури, Будинком дитячої та юнацької творчості, дитячою музичною школою, хором ветеранів війни та праці, районною дитячою бібліотекою, Золочівською селищною радою. Дітей залучають до участі у святкових концертах селища, театралізованих вистав, спортивних та музичних розваг.

За цей період, при фінансовій підтримці Золочівської селищної ради, значно зміцнено матеріально-технічну базу дошкільного закладу, а саме: проведено гаряче водопостачання, замінено всі вікна, двері на енергозберігаючі, придбано сучасне кухонне обладнання та інвентар на харчоблок, сучасну пральну машину, в групи – сучасні дитячі меблі та іграшки, замінено огорожу закладу, на спортивних ігрових майданчиках проведено реконструкцію тіньових навісів, встановлено нові пісочниці.

При фінансовій підтримці батьків, в усіх групових приміщеннях зроблені якісні ремонти.

Селищний голова проявляє постійну зацікавленість проблемами та діяльністю ДНЗ. Вона є почесним гостем всіх дитячих свят та розваг, приходить завжди з подарунками для малечі. На новорічні свята та день захисту дітей – це обов’язкові солодощі та іграшки в групові кімнати; на випускний бал – канцелярські набори для майбутніх першокласників; на перше вересня – весь необхідний матеріал для навчання дітей (олівці, фарби, альбоми, картон, кольоровий папір, клей, тощо).

Не залишається осторонь проблем дитячого закладу і депутат-куратор Золочівського району Коваленко Віктор Миколайович. За його підтримки було замінено полове покриття в групах, придбано музичний центр для занять з художньо-продуктивної діяльності, зволожувачі повітря для всіх груп. Завдяки цим, незначним на перший погляд подарункам, діти мають можливість прослуховувати різні музичні твори, ставити таночки під сучасну музику і головне – значно знизилась захворюваність малят.

Неодноразово педагогічний колектив Золочівського дошкільного закладу нагороджувався почесними грамотами, подяками та дипломами.

/Files/images/ссылки.jpg


Кiлькiсть переглядiв: 478

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.